Thursday , December 13 2018
Home / News / Entertainment News / Game Awards 2018: The Full List Of Winners

Game Awards 2018: The Full List Of Winners

Last night in LA was The Game Awards and, looking over some of the titles that won, many may be surprised. Although the producers of the show made a smart distinction between the apples and oranges of single-player and multiplayer oriented games with the categories “Game of the Year” and “Best Ongoing Game,” the single player game that won may take some people by surprise. Or rather, it may surprise you what didn’t win: Red Dead Redemption. The game that did win is God of War, and even watching a short video of the game, you can understand why:

The full list:

GAME OF THE YEAR

Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)
Celeste (Matt Makes Games)
Winner: God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Monster Hunter: World (Capcom)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

BEST ONGOING GAME

Destiny 2 (Bungie / Activision)
Winner: Fortnite (Epic Games)
No Man’s Sky (Hello Games)
Overwatch (Blizzard)
Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (Ubisoft Montreal / Ubisoft)

BEST GAME DIRECTION

A Way Out (Hazelight Studios / EA)
Detroit: Become Human (Quantic Dream / SIE)
Winner: God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

BEST NARRATIVE

Detroit: Become Human (Quantic Dream / SIE)
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Life is Strange 2: Episode 1 (Dontnod Entertainment / Square Enix)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Winner: Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

BEST ART DIRECTION

Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Octopath Traveler (Square Enix / Acquire / Nintendo)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)
Winner: Return of Obra Din (3909 LLC)

BEST SCORE/MUSIC

Celeste (Lena Raine)
God of War (Bear McCreary)
Marvel’s Spider-Man (John Paesano)
Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom (Joe Hisaishi)
Octopath Traveler (Yasunori Nishiki)
Winner: Red Dead Redemption 2 (Woody Jackson)

BEST AUDIO DESIGN

Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch Studios / Activision)
Forza Horizon 4 (Playground Games / Turn 10 Studios / Microsoft Studios)
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Winner: Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

BEST PERFORMANCE

Bryan Dechart as Connor, Detroit: Become Human
Christopher Judge as Kratos, God of War
Melissanthi Mahut as Kassandra, Assassin’s Creed Odyssey
Winner: Roger Clark as Arthur Morgan, Red Dead Redemption 2
Yuri Lowenthal as Peter Parker, Marvel’s Spider-Man

GAMES FOR IMPACT

11-11 Memories Retold (Digixart / Aardman Animations / Bandai Namco Entertainment)
Winner: Celeste (Matt Makes Games)
Florence (Mountains / Annapurna Interactive)
Life is Strange 2: Episode 1 (Dontnod Entertainment / Square Enix)
The Missing: JJ Macfield and the Island of Memories (White Owls / Arc System Works)

BEST INDEPENDENT GAME

Winner: Celeste (Matt Makes Games)
Dead Cells (Motion Twin)
Into the Breach (Subset Games)
Return of the Obra Dinn (3909 LLC)
The Messenger (Sabotage Studio)

BEST MOBILE

Donut County (Ben Esposito / Annapurna Interactive)
Winner: Florence (Mountains / Annapurna Interactive)
Fortnite (Epic Games)
PUBG Mobile (Lightspeed & Quantum / Tencent Games)
Reigns: Game of Thrones (Nerial / Developer Digital)

BEST VR/AR GAME

Winner: Astro Bot Rescue Mission (SIE Japan Studio / SIE)
Beat Saber (Beat Games)
Firewall Zero Hour (First Contact Entertainment / SIE)
Moss (Polyarc Games)
Tetris Effect (Resonair / Enhance, Inc)

BEST ACTION GAME

Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch / Activision)
Winner: Dead Cells (Motion Twin)
Destiny 2: Forsaken (Bungie / Activision)
Far Cry 5 (Ubisoft Montreal / Ubisoft)
Mega Man 11 (Capcom)

BEST ACTION/ADVENTURE GAME

Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)
Winner: God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)
Shadow of the Tomb Raider (Eidos Montreal / Crystal Dynamics / Square Enix)

BEST ROLE-PLAYING GAME

Dragon Quest 11: Echoes of an Elusive Age (Square Enix / Square Enix)
Winner: Monster Hunter: World (Capcom)
Ni no Kuni 2: Revenant Kingdom (Level 5 / Bandai Namco Entertainment)
Octopath Traveler (Square Enix / Acquire / Nintendo)
Pillars of Eternity II: Deadfire (Obsidian Entertainment / Versus Evil)

BEST FIGHTING

BlazBlue: Cross Tag Battle (Arc System Works)
Winner: Dragon Ball FighterZ (Arc System Works / Bandai Namco Entertainment)
Soulcalibur 6 (Bandai Namco Studios / Bandai Namco Entertainment)
Street Fighter 5 Arcade (Dimps / Capcom)

BEST FAMILY GAME

Mario Tennis Aces (Camelot Software Planning / Nintendo)
Nintendo Labo (Nintendo EPD / Nintendo)
Winner: Overcooked 2 (Ghost Town Games / Team 17)
Starlink: Battle for Atlas (Ubisoft Toronto / Ubisoft)
Super Mario Party (NDCube / Nintendo)

BEST STRATEGY GAME

Battletech (Harebrained Schemes / Paradox Interactive)
Frostpunk (11 bit studios)
Winner: Into the Breach (Subset Games)
The Banner Saga 3 (Stoic Studio / Versus Evil)
Valkyria Chronicles 4 (Sega CS3 / Sega)

BEST SPORTS/RACING

FIFA 19 (EA Vancouver / EA Sports)
Winner: Forza Horizon 4 (Playground Games / Turn 10 Studios / Microsoft Studios)
Mario Tennis Aces (Camelot Software Planning / Nintendo)
NBA 2K19 (Visual Concepts / 2K Sports)
Pro Evolution Soccer 2019 (PES Productions / Konami)

BEST MULTIPLAYER GAME

Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch / Activision)
Destiny 2: Forsaken (Bungie / Activision)
Winner: Fortnite (Epic Games)
Monster Hunter: World (Capcom)
Sea of Thieves (Rare / Microsoft Studios)

BEST STUDENT GAME

Winner: Combat 2018 (Inland Norway University of Applied Sciences – Norway)
Dash Quasar (UC Santa Cruz)
JERA (Digipen Bilbao, Spain)
LIFF (ISTART Digital – France)
RE: Charge (MIT)

BEST DEBUT INDIE GAME

Donut County (Ben Esposito / Annapurna Interactive)
Florence (Mountains / Annapurna Interactive)
Moss (Polyarc Games)
Winner: The Messenger (Sabotage Studio)
Yoku’s Island Express (Villa Gorilla)

BEST ESPORTS GAME

Counter-Strike: Global Offensive
Dota 2
Fortnite
League of Legends
Winner: Overwatch

BEST ESPORTS PLAYER

Winner: Dominique “SonicFox” McLean (Echo Fox)
Hajime “Tokido” Taniguchi
Jian “Uzi” Zi-Hao (Royal Never Give Up)
Oleksandr “s1mple” Kostyliev (Natus Vincere)
Sung-hyeon “JJoNak” Bang (New York Excelsior)

BEST ESPORTS TEAM

Astralis (CSGO)
Winner: Cloud9 (LOL)
Fnatic (LOL)
London Spitfire (Overwatch)
OG (Dota 2)

BEST ESPORTS COACH

Winner: Bok “Reapered” Han-gyu (Cloud9)
Cristian “ppasarel” Bănăseanu (OG)
Danny “zonic” Sørensen (Astralis)
Dylan Falco (Fnatic)
Jakob “YamatoCannon” Mebdi (Team Vitality)
Janko “YNk” Paunovic (MiBR)

BEST ESPORTS EVENT

ELEAGUE Major: Boston 2018
Evo 2018
Winner: League of Legends World Championship
Overwatch League Grand Finals
The International 2018

BEST ESPORTS HOST

Alex “Goldenboy” Mendez
Alex “Machine” Richardson
Anders Blume
Winner: Eefje “Sjokz” Depoortere
Paul “RedEye” Chaloner

BEST ESPORTS MOMENT

Winner: C9 Comeback Win In Triple OT vs FAZE (ELEAGUE)
KT vs IG Base Race (LOL Worlds)
G2 Beating RNG (LOL Worlds)
OG’s Massive Upset of LGD (DOTA 2 Finals)
SonicFox Side Switch Against Go1 in DBZ (EVO)

CONTENT CREATOR OF THE YEAR

Dr. Lupo
Myth
Winner: Ninja
Pokimane
Willyrex

About Toluwalope Daniel

Toluwalope Daniel an Associate in lekkies Media lnc. A Blogger, Music Lover, a disc jockey and a fashion lover.

Check Also

61st Grammys Award Ceremony | 2019 Nomination List

The nominations for the 2019 Grammys were announced this morning, a feat in itself for …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *