Thursday , November 15 2018
Home / Entertainment / Events / 29th Annual Producers Guild Awards | 2018 PGA Winners

29th Annual Producers Guild Awards | 2018 PGA Winners

The PGA presented a number of special honors for producing in both film and television.

Some winners were previously announced earlier this month along with the night’s nominees. Ava DuVernay received the Visionary Award, and the film Get Out received the Stanley Kramer Award. Donna Langley also received the Milestone Award;Ryan Murphy received the Norman Lear Achievement Award in Television and Charles Roven received the David O. Selznick Achievement Award in Theatrical Motion Pictures.

This year’s 29th Annual Producers Guild Awards were held at the Beverly Hilton Hotel in Los Angeles—the same location as last week’s Golden Globes.

Indies Lady Bird, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri and Call Me by Your Name were nominated against studio films Dunkirk and Wonder Woman for the PGA’s Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures.

29th Annual Producers Guild Of America Awards Winners

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

The Big Sick
Producers: Judd Apatow, Barry Mendel

Call Me By Your Name
Producers: Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Marco Morabito

Dunkirk
Producers: Emma Thomas, Christopher Nolan

Get Out
Producers: Sean McKittrick & Edward H. Hamm, Jr., Jason Blum, Jordan Peele

I, Tonya
Producers: Bryan Unkeless, Steven Rogers, Margot Robbie, Tom Ackerley

Lady Bird
Producers: Scott Rudin, Eli Bush, Evelyn O’Neill

Molly’s Game
Producers: Mark Gordon, Amy Pascal, Matt Jackson

The Post
Producers: Amy Pascal, Steven Spielberg, Kristie Macosko Krieger

WINNER: The Shape Of Water
Producers: Guillermo del Toro, J. Miles Dale

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Producers: Graham Broadbent & Pete Czernin, Martin McDonagh

Wonder Woman
Producers: Charles Roven & Richard Suckle, Zack Snyder & Deborah Snyder

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

The Boss Baby
Producer: Ramsey Naito

WINNER: Coco
Producer: Darla K. Anderson

Despicable Me 3
Producers: Chris Meledandri, Janet Healy

Ferdinand
Producers: Lori Forte, Bruce Anderson

The Lego Batman Movie
Producers: Dan Lin, Phil Lord & Christopher Miller

The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Pictures:

Chasing Coral
Producers: Jeff Orlowski, Larissa Rhodes

City of Ghosts
Producer: Matthew Heineman

Cries from Syria
Producers: Evgeny Afineevsky, Den Tolmor, Aaron I. Butler

Earth: One Amazing Day
Producer: Stephen McDonogh

WINNER: Jane
Producers: Brett Morgen, Bryan Burk, Tony Gerber, James Smith

The Newspaperman: The Life and Times of Ben Bradlee
Producers: Teddy Kunhardt, George Kunhardt

The producers of the programs in the following six categories are still being vetted for 2018 award eligibility.

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

Big Little Lies (Season 1)
The Crown (Season 2)
Game of Thrones (Season 7)
WINNER: The Handmaid’s Tale (Season 1)
Stranger Things (Season 2)

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

Curb Your Enthusiasm (Season 9)
WINNER: The Marvelous Mrs. Maisel (Season 1)
Master of None (Season 2)
Silicon Valley (Season 4)
Veep (Season 6)

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television:

WINNER: Black Mirror (Season 4)
Fargo (Season 3)
FEUD: Bette and Joan (Season 1)
Sherlock: The Lying Detective
The Wizard of Lies

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

30 for 30 (Season 8)
60 Minutes (Season 50)
Anthony Bourdain: Parts Unknown (Season 9, Season 10)
WINNER: Leah Remini: Scientology and the Aftermath (Season 1, Season 2)
Spielberg

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

Full Frontal with Samantha Bee (Season 2)
Jimmy Kimmel Live! (Season 15)
WINNER: Last Week Tonight with John Oliver (Season 4)
The Late Show with Stephen Colbert (Season 3)
Saturday Night Live (Season 43)

The Award for Outstanding Producer of Competition Television:

The Amazing Race (Season 29)
American Ninja Warrior (Season 9)
Lip Sync Battle(Season 3)
Top Chef (Season 14)
WINNER: The Voice (Season 12, Season 13)

The Award for Outstanding Short-Form Program:

Better Call Saul’s Los Pollos Hermanos Employee Training (Season 1)
WINNER: Carpool Karaoke (Season 1)
Humans of New York: The Series (Season 1)
National Endowment for the Arts: United States of Arts (Season 3)
Viceland at the Women’s March (Season 1)

The Award for Outstanding Sports Program:

All or Nothing: A Season with the Los Angeles Rams (Season 2)
Hard Knocks: Training Camp with the Tampa Bay Buccaneers (Season 12)
WINNER: Real Sports with Bryant Gumbel (Season 23)
SportsCenter with Scott Van Pelt (Season 3)
VICE World of Sports (Season 2)

The Award for Outstanding Children’s Program:

Doc McStuffins (Season 4)
Nickelodeon Kids’ Choice Awards 2017
School of Rock (Season 3)
WINNER: Sesame Street (Season 47)
SpongeBob SquarePants (Season 10, Season 11)

About Toluwalope Daniel

Toluwalope Daniel an Associate in lekkies Media lnc. A Blogger, Music Lover, a disc jockey and a fashion lover.

Check Also

Japan Orders Facebook To Improve Data Protection After Mass Leak

The Japanese government on Monday ordered Facebook to improve the protection of users’ personal information …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *